Přístroje, které umožní efektivní měření stavu vodních toků i umělých vodních nádrží

Voda je jedním ze živlů, který není téměř možné zkrotit. Přesně proto jsou také mnohé oblasti kvůli povodňovému suchu nebo dalším podobným problémům neustále v drobnohledu kvalitních přístrojů. Jednotlivé přístroje jsou přitom v drtivé většina jednoúčelové a dávají nám hlavně možnost velice přesně měřit jeden daný údaj. My se dnes přitom podíváme na takové, které jsou v rámci měření přírodních i umělých toků naprostým standardem.

Neustálé hlídání hladiny díky hladinoměru

Hladinoměr sice zní jako jeden přístroj, ale ve své podstatě se bavíme o celé rodině velice specifických přístrojů. Každý hladinoměr je přitom trochu specifický podle toho, do jakých podmínek konkrétně je navržen. Pokud pracujeme například s umělými nádržemi, tak se používají hlavně digitální hladinoměry.

V přirozených podmínkách a klasické vodě se pak naopak mohou používat hladinoměry pneumatické nebo tlakové. Možných voleb je celá řada a vždy rozhoduje nejen prostředí, ale také samotný typ tekutiny, na který je hladinoměr užívaný.

Efektivní hlídání průtoku

Jednou z nejdůležitějších hodnot v přírodních tocích je průtok jako takový. a to hlavně proto, že z měření hladiny na přítocích lze předvídat povodňové stavy ještě mnohem dříve, než vůbec dojde k prvnímu navýšen hladiny. Zvýšení průtoku totiž přichází jako první. Až v moment, kdy už nebude průtok dlouhodobě adekvátní šířce a hloubce koryta, přijde postupné navyšování hladiny. A z toho důvodu je tak velice důležitou a základním veličinou pro předpověď povodní.

Měření tlaků a destruktivní síly

V toku vody může na konkrétních místech vznikat poměrně vysoká destruktivní síla. Stačí se podívat na destrukce, které voda způsobí zejména na konkávních březích, u pilířů mostů a jiných příčných objektů. Možná vás překvapí, že vlivem vln na hladině mohou vzniknout velice silné destruktivní síly. Příkladem, kde mohou vznikat naprosto standardně jsou hlavně umělé nádrže a přehrady, kde je jejich neustálé kontrolování důležité hlavně pro bezpečnost struktury samotné konstrukce přehrad. Proto je důležité trvale měřit průsaky hrázemi pomocí hladinoměrů. V současné době se klade důraz na kontinuální měření hladin pomocí hladinoměrů Levelogger od kanadské firmy Solinst a telemetrických stanic Waterlogger. Změřené hodnoty je možné zobrazovat v aplikaci EnviroData. Tato aplikace umožňuje předzpracování dat, jejich prohlížení, vykreslování grafů, porovnávání grafů, stahování dat a mnoho dalšího. Demo lze shlédnout na WWW.EKOTECHNIKA.CZ.

Ostatní

Kouzlo domova: Jak si zařídit bydlení s duší

Vytvoření útulného domova není jen o nákupu nábytku z katalogu nebo sledování aktuálních trendů. Mnohem důležitější je vytvořit prostor, který bude odrážet naši osobnost, zážitky a styl života. Bydlení s duší je o kombinaci nového a starého, moderního pohodlí a časem prověřeného charakteru. A právě zde přichází ke slovu i jedna často opomíjená možnost – […]

Zobrazit
Ostatní

Výhody instalace sítí proti hmyzu v domácnosti

Letní měsíce přinášejí více světla, tepla a čerstvého vzduchu – ale také nechtěné návštěvníky v podobě hmyzu. Právě proto se stávají sítě proti hmyzu nezbytnou součástí moderní domácnosti. Jejich instalace je jednoduchá, účinná a přináší víc než jen klidný spánek. 1. Ochrana proti hmyzu bez kompromisů Největší výhodou je samozřejmě efektivní ochrana před obtížným hmyzem – komáři, vosami, […]

Zobrazit
Ostatní

Technologické kontejnery pro průmyslová zařízení: Efektivní řešení s CubeCont

Mobilní prostory pro technologie Technologické kontejnery od CubeCont nabízejí flexibilní řešení pro umístění důležitých zařízení, jako jsou kompresory, rozvaděče, kogenerační jednotky nebo čerpací stanice. Tyto kontejnery umožňují snadné přesuny a poskytují ochranu pro citlivé technologie, přičemž se dají rychle přizpůsobit různým průmyslovým potřebám. Energetické kontejnery pro obnovitelné zdroje Pro projekty zaměřené na obnovitelné zdroje energie […]

Zobrazit