Přístroje, které umožní efektivní měření stavu vodních toků i umělých vodních nádrží

Voda je jedním ze živlů, který není téměř možné zkrotit. Přesně proto jsou také mnohé oblasti kvůli povodňovému suchu nebo dalším podobným problémům neustále v drobnohledu kvalitních přístrojů. Jednotlivé přístroje jsou přitom v drtivé většina jednoúčelové a dávají nám hlavně možnost velice přesně měřit jeden daný údaj. My se dnes přitom podíváme na takové, které jsou v rámci měření přírodních i umělých toků naprostým standardem.

Neustálé hlídání hladiny díky hladinoměru

Hladinoměr sice zní jako jeden přístroj, ale ve své podstatě se bavíme o celé rodině velice specifických přístrojů. Každý hladinoměr je přitom trochu specifický podle toho, do jakých podmínek konkrétně je navržen. Pokud pracujeme například s umělými nádržemi, tak se používají hlavně digitální hladinoměry.

V přirozených podmínkách a klasické vodě se pak naopak mohou používat hladinoměry pneumatické nebo tlakové. Možných voleb je celá řada a vždy rozhoduje nejen prostředí, ale také samotný typ tekutiny, na který je hladinoměr užívaný.

Efektivní hlídání průtoku

Jednou z nejdůležitějších hodnot v přírodních tocích je průtok jako takový. a to hlavně proto, že z měření hladiny na přítocích lze předvídat povodňové stavy ještě mnohem dříve, než vůbec dojde k prvnímu navýšen hladiny. Zvýšení průtoku totiž přichází jako první. Až v moment, kdy už nebude průtok dlouhodobě adekvátní šířce a hloubce koryta, přijde postupné navyšování hladiny. A z toho důvodu je tak velice důležitou a základním veličinou pro předpověď povodní.

Měření tlaků a destruktivní síly

V toku vody může na konkrétních místech vznikat poměrně vysoká destruktivní síla. Stačí se podívat na destrukce, které voda způsobí zejména na konkávních březích, u pilířů mostů a jiných příčných objektů. Možná vás překvapí, že vlivem vln na hladině mohou vzniknout velice silné destruktivní síly. Příkladem, kde mohou vznikat naprosto standardně jsou hlavně umělé nádrže a přehrady, kde je jejich neustálé kontrolování důležité hlavně pro bezpečnost struktury samotné konstrukce přehrad. Proto je důležité trvale měřit průsaky hrázemi pomocí hladinoměrů. V současné době se klade důraz na kontinuální měření hladin pomocí hladinoměrů Levelogger od kanadské firmy Solinst a telemetrických stanic Waterlogger. Změřené hodnoty je možné zobrazovat v aplikaci EnviroData. Tato aplikace umožňuje předzpracování dat, jejich prohlížení, vykreslování grafů, porovnávání grafů, stahování dat a mnoho dalšího. Demo lze shlédnout na WWW.EKOTECHNIKA.CZ.

Ostatní

Pilky na větve jsou nepostradatelným pomocníkem v zahradní péči

Pilky na větve představují důležitý nástroj pro každého zahrádkáře a milovníka zeleně, který dbá o estetický vzhled a zdravotní stav svých zahradních dřevin. Pilky na větve mají zejména využití při odstraňování nežádoucích větví a úpravě tvaru stromů a keřů dle představ a potřeb zahrádkářů. A jak správně vybrat tu nejvhodnější pilku na větve? Pohodlné použití […]

Zobrazit
Ostatní

Moderní hliníkové ploty nabízí skvělé spojení estetiky a funkcionality

Moderní hliníkové ploty představují ideální spojení mezi estetikou a funkčností pro majitele rodinných domů a podniky. Tyto ploty totiž nabízejí inovativní designové prvky a špičkové technologie, které přinášejí celou řadu výhod a možností. Ne nadarmo popularita hliníkových plotů stoupá. Elegantní typ oplocení Jednou z hlavních vlastností moderních hliníkových plotů je jejich elegantní vzhled. Díky použití moderních […]

Zobrazit
Ostatní

Revoluce v zemědělství: Montované zemědělské haly na klíč od KovoSmetana.cz

V éře moderního zemědělství představují montované zemědělské haly na klíč od KovoSmetana.cz klíčové řešení pro zemědělce hledající efektivní, rychlé a flexibilní skladovací a výrobní prostory. Tyto haly jsou navrženy tak, aby vyhovovaly široké škále zemědělských potřeb – od uskladnění plodin po chov hospodářských zvířat a mechanizaci. Efektivní využití prostoru a rychlá realizace Díky pokročilým technologiím […]

Zobrazit