Přístroje, které umožní efektivní měření stavu vodních toků i umělých vodních nádrží

Voda je jedním ze živlů, který není téměř možné zkrotit. Přesně proto jsou také mnohé oblasti kvůli povodňovému suchu nebo dalším podobným problémům neustále v drobnohledu kvalitních přístrojů. Jednotlivé přístroje jsou přitom v drtivé většina jednoúčelové a dávají nám hlavně možnost velice přesně měřit jeden daný údaj. My se dnes přitom podíváme na takové, které jsou v rámci měření přírodních i umělých toků naprostým standardem.

Neustálé hlídání hladiny díky hladinoměru

Hladinoměr sice zní jako jeden přístroj, ale ve své podstatě se bavíme o celé rodině velice specifických přístrojů. Každý hladinoměr je přitom trochu specifický podle toho, do jakých podmínek konkrétně je navržen. Pokud pracujeme například s umělými nádržemi, tak se používají hlavně digitální hladinoměry.

V přirozených podmínkách a klasické vodě se pak naopak mohou používat hladinoměry pneumatické nebo tlakové. Možných voleb je celá řada a vždy rozhoduje nejen prostředí, ale také samotný typ tekutiny, na který je hladinoměr užívaný.

Efektivní hlídání průtoku

Jednou z nejdůležitějších hodnot v přírodních tocích je průtok jako takový. a to hlavně proto, že z měření hladiny na přítocích lze předvídat povodňové stavy ještě mnohem dříve, než vůbec dojde k prvnímu navýšen hladiny. Zvýšení průtoku totiž přichází jako první. Až v moment, kdy už nebude průtok dlouhodobě adekvátní šířce a hloubce koryta, přijde postupné navyšování hladiny. A z toho důvodu je tak velice důležitou a základním veličinou pro předpověď povodní.

Měření tlaků a destruktivní síly

V toku vody může na konkrétních místech vznikat poměrně vysoká destruktivní síla. Stačí se podívat na destrukce, které voda způsobí zejména na konkávních březích, u pilířů mostů a jiných příčných objektů. Možná vás překvapí, že vlivem vln na hladině mohou vzniknout velice silné destruktivní síly. Příkladem, kde mohou vznikat naprosto standardně jsou hlavně umělé nádrže a přehrady, kde je jejich neustálé kontrolování důležité hlavně pro bezpečnost struktury samotné konstrukce přehrad. Proto je důležité trvale měřit průsaky hrázemi pomocí hladinoměrů. V současné době se klade důraz na kontinuální měření hladin pomocí hladinoměrů Levelogger od kanadské firmy Solinst a telemetrických stanic Waterlogger. Změřené hodnoty je možné zobrazovat v aplikaci EnviroData. Tato aplikace umožňuje předzpracování dat, jejich prohlížení, vykreslování grafů, porovnávání grafů, stahování dat a mnoho dalšího. Demo lze shlédnout na WWW.EKOTECHNIKA.CZ.

Ostatní

Pracujte především pohodlně!

Pokud rádi chodíte do práce a pracuje se vám opravdu dobře, tak je jistě potřeba vědět, kde skutečně velmi dobře nakoupíte. Pracovní oděvy, pracovní oblečení, pracovní rukavice, pracovní obuv, pracovní boty a podobně, to je jen malá ukázka toho, díky čemu i vy budete maximálně spokojeni. Podívejte se přesně na to, co vás skutečně zajímá […]

Zobrazit
Ostatní

Udržitelnost zdrojů vyžaduje jejich minimální plýtvání. Mnohdy k tomu již máme i dostupné možnosti

Je pravda, že v celé řadě technologií, které šetří náš svět a přírodu, se nám podařilo v posledních letech udělat opravdu velký pokrok. Mezi největší úspěchy a znaky pokroku přitom musíme zmínit také fakt, že jsou dnes mnohé možnosti dostupné i do běžných domů. Kdokoliv navíc má vůli podpořit úsporu přírody a chce tak zdokonalit domácnost zelenými […]

Zobrazit
Ostatní

Jak ochránit své parkovací místo nebo zabránit vjezdu cizích aut?

Lidé za volantem se mezi sebou v mnoha ohledech liší. Někteří jsou slušní, ukáznění a respektují pravidla silničního provozu. Existují ale i neomalení řidiči, kteří jsou arogantní a bezohlední. Takoví řidiči si klidně zaparkují na cizím vyhrazeném parkovacím místě nebo vjedou se svým vozem tam, kam nesmí. Některé řidiče nedokážou odradit ani značky, které jim […]

Zobrazit