Přístroje, které umožní efektivní měření stavu vodních toků i umělých vodních nádrží

Voda je jedním ze živlů, který není téměř možné zkrotit. Přesně proto jsou také mnohé oblasti kvůli povodňovému suchu nebo dalším podobným problémům neustále v drobnohledu kvalitních přístrojů. Jednotlivé přístroje jsou přitom v drtivé většina jednoúčelové a dávají nám hlavně možnost velice přesně měřit jeden daný údaj. My se dnes přitom podíváme na takové, které jsou v rámci měření přírodních i umělých toků naprostým standardem.

Neustálé hlídání hladiny díky hladinoměru

Hladinoměr sice zní jako jeden přístroj, ale ve své podstatě se bavíme o celé rodině velice specifických přístrojů. Každý hladinoměr je přitom trochu specifický podle toho, do jakých podmínek konkrétně je navržen. Pokud pracujeme například s umělými nádržemi, tak se používají hlavně digitální hladinoměry.

V přirozených podmínkách a klasické vodě se pak naopak mohou používat hladinoměry pneumatické nebo tlakové. Možných voleb je celá řada a vždy rozhoduje nejen prostředí, ale také samotný typ tekutiny, na který je hladinoměr užívaný.

Efektivní hlídání průtoku

Jednou z nejdůležitějších hodnot v přírodních tocích je průtok jako takový. a to hlavně proto, že z měření hladiny na přítocích lze předvídat povodňové stavy ještě mnohem dříve, než vůbec dojde k prvnímu navýšen hladiny. Zvýšení průtoku totiž přichází jako první. Až v moment, kdy už nebude průtok dlouhodobě adekvátní šířce a hloubce koryta, přijde postupné navyšování hladiny. A z toho důvodu je tak velice důležitou a základním veličinou pro předpověď povodní.

Měření tlaků a destruktivní síly

V toku vody může na konkrétních místech vznikat poměrně vysoká destruktivní síla. Stačí se podívat na destrukce, které voda způsobí zejména na konkávních březích, u pilířů mostů a jiných příčných objektů. Možná vás překvapí, že vlivem vln na hladině mohou vzniknout velice silné destruktivní síly. Příkladem, kde mohou vznikat naprosto standardně jsou hlavně umělé nádrže a přehrady, kde je jejich neustálé kontrolování důležité hlavně pro bezpečnost struktury samotné konstrukce přehrad. Proto je důležité trvale měřit průsaky hrázemi pomocí hladinoměrů. V současné době se klade důraz na kontinuální měření hladin pomocí hladinoměrů Levelogger od kanadské firmy Solinst a telemetrických stanic Waterlogger. Změřené hodnoty je možné zobrazovat v aplikaci EnviroData. Tato aplikace umožňuje předzpracování dat, jejich prohlížení, vykreslování grafů, porovnávání grafů, stahování dat a mnoho dalšího. Demo lze shlédnout na WWW.EKOTECHNIKA.CZ.

Ostatní

Tokoz snoubí moderní technologii s tradicí, poznejte nejlepší zámky této značky

Sortiment visacích zámků Tokoz na eshop.tokoz.cz zahrnuje širokou škálu produktů, které jsou navrženy pro různé účely a bezpečnostní potřeby. Tokoz je známý svou kvalitou, odolností a inovativními řešeními v oblasti mechanického zabezpečení. Zde je přehled hlavních kategorií visacích zámků, které Tokoz nabízí: Tokoz PRO Řada Tokoz PRO je určena pro nejvyšší úroveň zabezpečení. Tyto zámky […]

Zobrazit
Ostatní

Když zahradní náčiní, tak jedině kvalitní. Objevte sortiment Fiskars

Možná to znáte sami, chcete ostříhat plot, ale rozbijí se vám zahradní nůžky na živý plot. Chcete osekat větve, ale ulomí se vám čepel z mačety. Mnoho lidí si kupuje zahradní náčiní levně a od neznámých výrobců, protože to vypadá jako úspora. Úspora ale je, když si koupíte zahraní náčiní, které vám může vydržet i […]

Zobrazit
Ostatní

Nevíte si rady se zahradou? Svěřte ji do rukou zahradnímu architektovi

Zahrada je místo, které by mělo poskytovat prostor pro odpočinek a realizaci. Její uspořádání by mělo lahodit oku. Máte-li zahradu, ale necítíte-li se být zahradník, obraťte se na profesionály v oboru. Těmi jsou zahradní architekti. Kdo je zahradní architekt a jaké služby poskytuje? Zahradní architekt je profesionál, který se specializuje na návrh a plánování venkovních […]

Zobrazit