Nejsou svorky jako svorky. Které speciální druhy svorek je často užívané?

V jednom z nedávných článků jsme se věnovali klasickým svorkám, které jsou používány ve zcela obyčejných systémech. Dnes se přitom podíváme přesně na druhou stranu. A to konkrétně na takové svorky, které jsou naopak užívány poměrně dost často pro specifické funkce.

U elektrikářských svorek totiž můžeme počítat s tím, že mimo svého přímého účelu jsou velice často používány také u celé řady jiných příležitostí. Proto se tak na některé z nich podíváme detailněji.

Univerzální kouzlo patrových svorek

Patrové svorky jsou speciální typy svorek, které umožňují připojení a propojení vodičů ve více vrstvách. Mají více úrovní svorek, které umožňují připojení vodičů na různých úrovních. Díky tomu jsou tak schopny patrové svorky fungovat i s výrazně složitějšími obvody a funkcemi. Tento typ svorek je často používán v aplikacích, kde je potřeba spojit vodiče na malém prostoru a zároveň udržet vodiče dobře oddělené. Typické využití se pro tento typ svorek najde hlavně v automatizaci jako takové.

Propojení jinak rozdílných obvodů

Propojovací svorky jsou speciální typy svorek, které slouží k propojení nebo přepojení vodičů. Propojovací svorky jsou obvykle vybaveny mechanismy, jako jsou šrouby, pružiny nebo pásky, které umožňují pevné a spolehlivé propojení vodičů, proto se tak propojovací svorky označují i jako druh svorek bezšroubových. Mohou být použity pro propojení vodičů stejného průřezu nebo připojení vodičů různého průřezu.

Kvalitní rozdělení jednotlivých fází

Pro některé specifické případy může být důležitou záležitostí samotné rozdělení fází podle potřeby. Z toho důvodu jsou tak fázové svorky užívány hojně v moderních systémech. Najdeme je v rozvodných skříních, elektrických panelech i automatizaci. Jednotlivé fáze nebo logické obvody jsou přitom efektivně odděleny pomocí barevného značení a písemné identifikace. Díky tomu jsou tak jednoduše přehledné. Především pro rozsáhlé systémy v rámci průmyslu se bavíme doslova o nepostradatelných součástkách, ačkoliv jsou normálně používány v mnohem menším měřítku u standardních domácností.

Ostatní

Pracujte především pohodlně!

Pokud rádi chodíte do práce a pracuje se vám opravdu dobře, tak je jistě potřeba vědět, kde skutečně velmi dobře nakoupíte. Pracovní oděvy, pracovní oblečení, pracovní rukavice, pracovní obuv, pracovní boty a podobně, to je jen malá ukázka toho, díky čemu i vy budete maximálně spokojeni. Podívejte se přesně na to, co vás skutečně zajímá […]

Zobrazit
Ostatní

Udržitelnost zdrojů vyžaduje jejich minimální plýtvání. Mnohdy k tomu již máme i dostupné možnosti

Je pravda, že v celé řadě technologií, které šetří náš svět a přírodu, se nám podařilo v posledních letech udělat opravdu velký pokrok. Mezi největší úspěchy a znaky pokroku přitom musíme zmínit také fakt, že jsou dnes mnohé možnosti dostupné i do běžných domů. Kdokoliv navíc má vůli podpořit úsporu přírody a chce tak zdokonalit domácnost zelenými […]

Zobrazit
Ostatní

Jak ochránit své parkovací místo nebo zabránit vjezdu cizích aut?

Lidé za volantem se mezi sebou v mnoha ohledech liší. Někteří jsou slušní, ukáznění a respektují pravidla silničního provozu. Existují ale i neomalení řidiči, kteří jsou arogantní a bezohlední. Takoví řidiči si klidně zaparkují na cizím vyhrazeném parkovacím místě nebo vjedou se svým vozem tam, kam nesmí. Některé řidiče nedokážou odradit ani značky, které jim […]

Zobrazit